„Wioska Darów Lasu” w Kopcu, państwa Janewiczów, to zaciszne, wyjątkowe miejsce. Swoim wyposażeniem nawiązuje do utworu „Na jagody” Marii Konopnickiej. Z okazji Dnia Dziecka 04 czerwca 2016r., w ramach projektu „Bliżej siebie”, Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, zorganizował wycieczkę dla naszych dzieci, właśnie do tej bajkowej krainy.

Jagodowy Król i panna Borówczanka, przywitali nas promiennym uśmiechem i od razu swoim niepodważalnym dekretem oświadczyli, że przyjmują pod swoją opiekę wszystkie dzieci, dając tym samym (mamom, babciom, opiekunom) wolny czas.

Po przekroczeniu progów drewnianej chaty, panna Borówczanka, w swoim kolorowym stroju, poprowadziła dzieci na „Jagodowa ścieżkę”. Tam rozpoznawały różne leśne kwiaty, owady, zwierzęta. Miały okazję przejść przez :Tunel jagodowy”, poznać życie pracowitych mrówek i wejść do fantastycznego mrowiska. Od panny Borówczanki dowiedzieliśmy się, że w Afryce niegrzeczne dzieci wsadzają do mrowiska. Ojj ….!!! Jest to jednak forma leczenia, ponieważ ich wydzielina zwana kwasem mrówkowym, chodź piekąca, to ma właściwości lecznicze (rodzaj szczepionki). I co jest jeszcze istotne, to fakt, że mrówki nie gryzą, tylko ten kwas w zetknięciu z naszą skórą powoduje uczucie nieprzyjemnego pieczenia.

Po części edukacyjnej posililiśmy się kiełbaską z ogniska, a dzieci już miały wolny czas na zabawę i mogły swobodnie korzystać ze wszystkich atrakcji bajkowej wioski. W sklepiku można było zaopatrzyć się: w pamiątki wykonane własnoręcznie przez właścicieli, książeczki „Na jagody” oraz lody i napoje.

Na zakończenie od Jagodowego Króla i Panny Borówczanki, wszystkie dzieci oraz nasze Stowarzyszenie, otrzymaliśmy: Zaświadczenie o odbytym I etapie podróży do Etnobajki i zostaliśmy wpisani do Wielkiej Księgi Jagodowego Króla. Byliśmy zachwyceni i zrelaksowani (w naszej grupie była rodzina zza Oceanu). Małym dopełnieniem tej wycieczki były słodycze od Nas dla wszystkich uczestników. Kolejny wyjazd zorganizowany przez Stowarzyszenie Aktywny Sztabin (w celu poznania piękna przyrody, architektury, tradycji i otwarcia się na innych to: 2-dniowa, rodzinna wycieczka 02-03 lipca 2016r. (min. Kłajpeda, Pałanga…) oraz wycieczka po Suwalszczyźnie 22 lipca 2016r. „Mała Ojczyzna Suwalszczyzna”.

Dorota Zdzichowska