Fot. B.Perzanowska

Od biurka w urzędzie do kultury na wysokim poziomie – tak w skrócie można opisać rozwój działalności kulturalnej gminy Augustów, a dokładnie Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie. Ta placówka w niedzielę, 8 maja, obchodziła bowiem 25 – lecie swojej działalności w obecnym kształcie.

Jubileusz odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Żarnowie, który tak naprawdę w obecnym kształcie istnieje od 1991 roku. I właśnie w tym roku mija 25 lat od tego wydarzenia. Warto jednak dodać, że działalność kulturalna na terenie gminy Augustów rozpoczęła się o wiele wcześniej.

– W miejscu istniejącego teraz ośrodka kultury znajdowała się najpierw świetlica wiejska, która do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia spełniała funkcję integracyjną, była miejscem spotkań i zebrań – wspomniała podczas uroczystości Elżbieta Sierzputowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie. –  Pracowali tam świetlicowi, a zarządzał nimi dyrektor, który miał swoje stanowisko w urzędzie gminy i być może stąd nazwa Gminny Ośrodek Kultury w Augustowie. W latach osiemdziesiątych los sprawił, że żarnowska świetlica spłonęła i wtedy wśród mieszkańców Żarnowa zawiązał się komitet odbudowy. Przy wielkim, ogromnym wsparciu władz samorządowych oraz zaangażowanych mieszkańców rozpoczęto budowę Gminnego Ośrodka Kultury w Augustowie, ale z siedzibą w Żarnowie. Od tamtego czasu minęło już ćwierć wieku.

O historii życia kulturalnego wspominał także Zbigniew Buksiński, wójt gminy Augustów.

– GOK powstał o wiele wcześniej, a w 1990 roku rada gminy jedynie tylko wprowadziła zapis, że ośrodek będzie z siedzibą w Żarnowie i to była tak naprawdę cała zmiana, ale jakże bardzo istotna dla rozwoju kultury naszej gminy – podkreślał wójt. – Powiem szczerze, przed tą zmianą kultura kojarzona było tylko z biurkiem w pokoju nr 2, który mieścił się naprzeciwko dawnego Urzędu Stanu Cywilnego w Augustowie. Ówczesną dyrektorką była Anna Purzyńska, i z tego, co mi się w tej chwili kojarzy, to najczęściej dużo było mowy na temat utalentowanej muzycznie rodziny w Topiłówce. U państwa Zysków odbywały się zaczątki życia kulturalnego i to było wtedy tyle. Dopiero po przyjściu nowej pani dyrektor Wacławy Grzybek i oddaniu do użytku tego obiektu kultura ruszyła na dobre. Warto było przenieść siedzibę z Augustowa do Żarnowa, bo zyskało na tym całe społeczeństwo gminy Augustów.

I zyskuje nadal, bo w gminnym ośrodku działa mnóstwo kół zainteresowań i dzieje się tam naprawdę bardzo dużo. GOK zrzesza też wiele instytucji kultury, które działają na terenie gminy Augustów.

– Ośrodek zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym rozrywkę, stwarza warunki do rozwijania talentów, promuje lokalnych artystów i dba o zachowanie regionalnych tradycji – zapewniła Elżbieta Sierzputowska. – Aby w pełni ujrzeć obraz życia kulturalnego nie sposób jest nie wspomnieć, że nie wyglądałoby to tak, jak obecnie, gdyby nie praca wszystkich placówek kultury z terenu gminy Augustów.

A tych jest niemało: Świetlica Wiejska w Netcie Folwark, Świetlica Wiejska w Borze i Biblioteka Publiczna Gminy Augustów z pięcioma filiami w Rutkach, Janówce, Białobrzegach, Netcie Folwark i Borze. Należy też dodać, że przy GOK-u powstało też Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta. To wszystko działa pełną parą, zarówno w żarnowskim ośrodku, jak i innych placówkach, organizowane są ciekawe spotkania, konkursy i wszelkiego rodzaju imprezy, na które przychodzą rzesze mieszkańców. Tak też było podczas niedzielnej uroczystości, gdzie zaproszeni goście mieli okazję samemu przekonać się o talentach, jakie rodzą się pod opieką żarnowskiego ośrodka. Zebrani mieli więc okazję obejrzeć prezentację multimedialną, która ilustrowała 25 lat życia kulturalnego w Żarnowie i w podległych placówkach, pełną archiwalnych zdjęć. Na scenie wystąpił zespół „Gwiazdeczki”, prowadzony przez Halinę Poźniakowską, instruktorkę augustowskiego zespołu „Bystry”, zespół staroobrzędowców „Riabina”, zespół „Aneks”, zespół „Retro” oraz zespół młodzieżowy „Melodia” prowadzony przez pana Emila Mankiewicza. Na zakończenie nie obyło się bez składania życzeń i gratulacji od przyjaciół i zaproszonych gości. Obecny na uroczystości Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski podkreślał, że zawsze spotyka się tu z wielką życzliwością i otwartością.

– Przedsięwzięcia, które organizujecie są zawsze na wysokim poziomie – dodał.

Pracownicy GOK-u dziękowali też twórcom ludowym i artystom z terenu gminy Augustów oraz tym, którzy na co dzień wspierają działalność ośrodka.

Jubileusz zakończyło zdmuchnięcie świeczek na ogromnym torcie, przygotowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta.