Fot. B.Perzanowska
Już część drogi na trasie Przewięź - Płaska - Mikaszówka została niedawno wyremontowana.

Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Płaska i turystów. Do końca czerwca, tego roku zostanie wyremontowany kolejny, tym razem ponad 6 kilometrowy odcinek drogi powiatowej Przewięź – Sucha Rzeczka – Płaska – Mikaszówka – Gruszki – Rudawka. Prace prowadzone będą na odcinku od miejscowości Płaska do Mikaszówki.

Jak informuje Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski, przebudowa drogi, obejmuje wykonanie poszerzenia nawierzchni bitumicznej do 6 metrów przy ścieżce rowerowej od Płaskiej do Mikaszówki oraz wykonanie jezdni, chodnika po prawej stronie i ciągu pieszo – rowerowego po lewej stronie w miejscowości Mikaszówka. Wartość inwestycji to blisko 1 300 000 zł.

– Planowane otwarcie drogi po modernizacji ma odbyć się już 1 lipca. Chcemy bowiem, by nastąpiło to jeszcze przed otwarciem sezonu letniego. Chodzi o to, by prace nie przeszkadzały mieszkańcom i turystom.  Wiadomo, że remont przysporzy wiele utrudnień, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Myślę, że warto tej wyrozumiałości już teraz trochę okazać,  by potem mieć dobrą drogę – mówi starosta. – Już wcześniej sygnalizowałem, że główne środki na modernizację będą pochodziły z budżetu samorządu Województwa Podlaskiego i tak też się stało. Na ten cel otrzymamy więc 1 200 000 zł, a pozostałe 100 tysięcy złotych pochodzić będzie z budżetu powiatu augustowskiego.

Starosta przypomina, że ta inwestycja jest kolejną na tej drodze. W zeszłym roku dzięki wspólnemu finansowaniu z budżetu samorządu wojewódzkiego, powiatu augustowskiego oraz Nadleśnictw: Płaska, Augustów i Szczebra, wykonano odcinek o długości ponad 2 km.  A w tym roku, niespełna miesiąc temu, dzięki podobnej współpracy, tym razem powiatu augustowskiego i Nadleśnictw: Płaska, Pomorze i Augustów, oddano do użytku kolejny kawałek tej drogi, o długości blisko 5 kilometrów. W sumie w trakcie tych dwóch lat przebudowano ponad 13 km drogi o wartości blisko 3 000 000 zł. Nadleśnictwa na ten cel wyłożyły 657 tysięcy złotych, z budżetu powiatu augustowskiego wydatkowano 734 tysiące złotych, a samorząd wojewódzki przekazał na ten cel ponad 1 300 000 zł.

Warto tylko wspomnieć, że ta droga powiatowa już od dawna czekała na gruntowny remont. A jest ona niezwykle istotna dla rozwoju turystyki na Augustowszczyźnie, chociażby dlatego, że prowadzi do jedynego przejścia wodnego z Białorusią, na Kanale Augustowskim, a mianowicie do śluzy w Kurzyńcu.